Uwaga na koronawirusa – jak chronić pracowników

Zagrożenie koronawirusem jest nadal bardzo duże. Służba bhp w każdej firmie powinna podjąć konkretne działania zapobiegawcze. Przedstawiamy podstawowe zasady, których wdrożenie w zakładzie pracy pozwoli zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Stosowanie tych zasad na co dzień pozwoli też uchronić pracowników również przed innymi chorobami wirusowymi przenoszonymi drogą kropelkową.

Instrukcja dezynfekcji rąk

Instrukcję możesz udostępnić pracownikom w firmie, klientom czy interesantom w pomieszczeniach sanitarnych, ale nie tylko. Właściwa higiena rąk pozwoli Ci chronić siebie i innych przed koronawirusem.

Zalecenia Głównego Inspektora Pracy: nowy sposób organizowania szkoleń bhp i badań lekarskich w czasie epidemii

Główny Inspektor Pracy wydał zalecenia dotyczące badań profilaktycznych i szkoleń bhp w czasie epidemii koronawirusa.

Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kawarantanny

Osoba, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Aby uzyskać świadczenie z tytułu choroby, osoba objęta kwarantanną składa "Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy". Oświadczenie należy złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny.   

Pracownik wrócił z kraju o wysokim ryzyku zakażenia koronawirusem. Jakie możliwości ma pracodawca?

Pytanie: Jak ma zareagować pracodawca, który nie chce, żeby pracownik, który przyjeżdża z krajów, w których wirus COVID-19 jest mocno rozprzestrzeniony przychodził do pracy? Jakie środki może zastosować?

Jak chronić pracowników przed koronawirusem – instrukcja postępowania

Nie wystarczy już stały monitoring informacji, które niemal codziennie publikuje Główny Inspektor Sanitarny czy Ministerstwo Zdrowia. Pracodawca musi podjąć konkretne kroki. Podejmij 10 ważnych działań, które uchronią pracowników przed groźnym wirusem lub zmniejszą ryzyko zakażenia.Sprawdź, jak dbać o higienę osobistą pracowników. Przekonaj się, że możesz zmodernizować open space. Pamiętaj, że na mocy specustawy (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) możesz polecić pracownikom wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (pracę zdalną).